İrfan Paksoy

DR. İrfan Paksoy, 1962 yılında Kahramanmaraş’ta doğmuş olan İrfan Paksoy ilk ve orta eğitimini Kahramanmaraş’ta yapmış, lisans eğitimini Hava Harp Okulunda tamamlayarak 1984 yılının Eylül ayında Hava Kuvvetlerinde subay olarak göreve ve meslekî yaşamına başlamıştır. 

Meslek hayatı boyunca (1984-2015) değişik kademelerde görev yapmıştır. Bu çerçevede Hava Kuvvetlerinin değişik birlik ve kurumlarında, Millî Savunma Bakanlığı Dış Tedarik Daire Başkanlığında, Genelkurmay Lojistik Başkanlığında ve Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Komutanlığında farklı kademelerde proje subayı, yönetici ve komutan olarak; Millî Güvenlik Akademisinde öğretim elemanı ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı olarak, 1999-2002 döneminde de üç yıl süreyle Almanya’da Savunma Bakanlığı bağlısı kısa adı BWB olan Federal Savunma Teknolojisi ve Tedarik Dairesi nezdindeki Türk İrtibat Bürosunda Türk Silahlı Kuvvetlerini temsilen irtibat subayı olarak görev yapmıştır.

1991 yılında girdiği Hava Harp Akademisini 1993 yılında tamamlamış ve kurmay subay olmuş, 1998 yılında 69. dönem müdavimi olarak Silahlı Kuvvetler Akademisinde, Eylül 2011-Şubat 2012 döneminde de Millî Güvenlik Akademisinde eğitim görmüş, 2007-2009, 2011-2012 dönemlerinde de Millî Güvenlik Akademisinde “öğretim elemanı” ve “Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı” olarak görev yapmıştır.

2003 yılında Erciyes Ünivesitesi Tarih Bölümünde Türkiye Cumhuriyeti Ana Bilim Dalında başladığı doktora eğitimini 2008 yılında tamamlamış “Tek Parti Dönemi Siyaset Kültürünün Sonrasına Etkileri” başlıklı tezi ile “Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Doktoru” unvanını almıştır.

Yazar, Eylül 2017 ayında Ankara Üniversitesi Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümünde başladığı yüksek lisans eği-timini “1858 Arazi Kanunnâmesi Bağlamında Tanzimât’tan Cumhuriyete Arazi Mülkiyet Sistemi” konulu çalışması ile 18 Ocak 2020 tarihinde tamamlamış olup hâlen Ankara Ünivesitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Yazarın 2018 yılında yayımlanmış “Cihan Harbi’nde Osmanlı Devleti” isimli araştırma-inceleme dalında bir eseri ile yayımlanmış birçok makalesi bulunmakta olup değişik dergi ve yayın organlarında belirli aralıklarla makale yazmaktadır.

Yazar evli ve iki evlat babasıdır.

İrfan Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön