Türkler şair millettir

Türk edebiyatının yaşayan büyük isimlerinden Şair-Yazar Talat Ülker’in külliyatının yedi kitaptan oluşan birinci bölümü Alka Yayınevi aracılığıyla yayımlandı. Türk şiirinin yaşayan öncü isimlerinden Talat Ülker’in 5 şiir ve 2 edebî deneme yazılarından oluşan 7 eserlik külliyatı büyük ilgi gördü.

Talat Ülker, Türk edebiyatının yaşayan
önemli şairleri arasında yer alıyor.


Sayın Ülker, şairlik hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Aslında şair olduğumu söylerken düşünürüm hep. Çünkü Türk kültürü içerisinde aslında en zor iddia şairliktir. Çünkü Türk milletinin dağdaki çobanından saraydaki padişahına, kışladaki askerinden ordu komutanına, medresedeki mollasından şeyhlik makamında oturan kişiye kadar bütün bireyleri şiirle meşgul olur. Bu yüzden de kültür tarihçilerimiz milletimize en çok yakışan vasfı ifade ederken “şair millet” demeyi uygun görmüşlerdir. Dolayısıyla böylesine şiirle iç içe olan bir toplumun bir ferdi olarak benim de şiire karşı bir ilgimin olması normaldir.


İLGİ BENİ MUTLU ETTİ

Eserlerinizin ikinci baskısı Alka Yayınevi aracılığıyla yapıldı, bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Daha önce baskıları yapılan şiir kitapları ve denemelerinin tekrardan basılması çok mutlu edici. Toplumumuzun şiirle ilgilenmesi beni mutlu ediyor. Dediğim gibi zaten her ferdi şiirle yaşayan bir toplumda şiire ilgisizlik ve hürmetsizlik olmaz. Ben de bugüne kadar yayımlanan eserlerimi bir bütün olarak külliyat şeklinde okurlarla paylaşmaktan son derece mutluyum. Üretmeye yeni eserler ortaya koymaya tabii ki devam edeceğiz. Bu vesileyle ilgi gösteren herkese sonsuz teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum. Külliyatımızın şu anlık bir kısmını Alka Yayınevi’ne taşımak ayrıca gurur verici. Alka Yayınevi’nin Türk ilim, irfan ve edebiyatına büyük katkılar sunacağını düşünüyorum.


KÜLLİYATIN DEVAMI GELECEK


Külliyatınızın devamı da var, onlar da yakında basılacak değil mi?

Külliyatımızın kalan kısmını da yine Alka Yayınevi aracılığıyla okurlarla buluşturacağız. Edebiyatımıza Gümüşhane’nin hediye ettiği büyük isimler var. Onlarla ilgili çalışmalarımı da bir arada külliyatın ikinci bölümü olarak baskıya hazırlıyorum. Külliyatın ikinci bölümünde Atsız, Nejdet Sançar, Vasfi Mahit Kocatürk, Salim Baba, Cemil Yıldız, Baba-Oğul Akdikler yer alacak. Gümüşhaneli şair ve düşünür biyografileri serisi yeni eserlerle devam edecek.

Yorumla

Alka Yayınevi

Alka Yayınevi

Ortahisar/Trabzon (+90) 545 773 3551 bilgi@alkayayinevi.com